A Carter szikla gekkója (lat.: Pristurus carteri, eng.: scorpion-tailed gecko) egy gekkó faj, ami a Pristurus nemzetségbe tartozik, vagyis a szikla gekkók nemzetségébe.
Latin nevének eredete: a pristurus jelentése "fűrészfarkú", a carteri utótagot pedig felfedezője Dr. Henry Carter után kapta, aki első alkalommal gyűjtötte be.
További elnevezései: Carter szikla gekkója (Carter’s rock gecko), díszes szikla gekkó (ornate rock gecko).
ALFAJAI:
Két alfajjal rendelkezik. A P. c. carteri a gyakoribb közülük.
MEGJELENÉS:
Átlagosan 5-6 cm a testhosszuk, farokkal együtt elérik a 8-9 cm-t.
ELŐFORDULÁS ÉS ÉLŐHELY:
Őshonos az Arab-félsziget déli részén, ahol megtalálható Oman középső területeitől Dibab déli részeiig, a Masirah-szigeten és a szomszédos kontinensen. Egy elszigetelt populáció fellehető Észak-Jemenben.
Gyakran megtalálható a sziklákon vagy városi területeken is.
ÉLETMÓD:
Megfigyelték, hogy kunkori farkukat oda-vissza mozgatják egymásnak, ily módon kommunikálnak. A hímek apró hústüskéket növesztenek a farkukon, amint elérik az ivarérettséget. Amikor fenyegetve érzik magukat, bepöndörítik a farkukat, mint ahogy a skorpiók tartják és még a mozgásukat is utánozzák, mintha egy támadó skorpió lenne. Innen származik elnevezésük.
Nappal aktív állatok, ami nem túl gyakori a gekkók között.
TÁPLÁLKOZÁS:
Rovarokkal táplálkozik.
SZAPORODÁS:
Kb. 10 hónap alatt válnak ivaréretté. 1-2 kemény héjú tojást raknak a nőstények, ami kb. 28°C-on 70-90 nap alatt kel ki. A kikelő kicsik teljes hossza 3.5-4 cm.
MEGŐRZÉS:
A faj az IUCN vörös listáján a „Least Concern” (LC) Nem fenyegetett státuszban szerepel.
Képek: google
Video: youtube