Már sokszor esett szó erről a betegségről, a kiváltó okairól és a következményeiről. Az alábbiakban átfogóan összeszedjük a hozzá kapcsolódó adatokat.
A Metabolikus csontbetegség - Metabolic Bone Disease (MBD) másik elnevezése a Táplálkozási másodlagos-hiperparatireózis (Nutritional Secondary Hyperparathyroidism - NSH). Ez egy összetett betegség, amelyet általában a hüllőknél diagnosztizálnak, ezen belül is leggyakrabban a gyíkoknál és a teknősöknél fordul elő.
TovábbFloridában a telepes agámákat nevezik még afrikai szivárványgyíknak, a városokban lehet látni őket sziklákon, falakon, járdákon, tetőkön és fákon.
Ezt a Floridában nem őshonos gyíkot először 1976-ban látták ott. A helyi hatóságok szerint az elterjedési területe azóta egyre nő. Ezek a gyíkok a nyugat-afrikai és a kelet-afrikai alfajokból származnak.
TovábbSajnos árthatunk is azzal, ha nem tartjuk be a megfelelő adagolási útmutatókat.
Ez év elején Sunny hátsó lábai lebénultak. Nagyon nehezen mozgott, nem volt képes megtartani a saját súlyát és a hátára fordult, amikor megpróbált mozogni. Miután megvizsgálták a tartási körülményeit és az étrendjét kiderült, hogy metasztatikus kalcifikációban szenved, amit a D3-vitamin túlzott adagolása okozhat.
TovábbSajnos sok állat veszíti életét emiatt.
A hüllők nőstény egyedei még hím jelenléte nélkül is képesek (terméketlen) tojásokat rakni, mint a madarak. A sisakos kaméleonok (Chamaeleo calyptratus) különösen termékeny tojásrakók.
TovábbNormál esetben a pórusok szemmel láthatóak, de nem okoznak egyéb problémát.
Ez a szakállas agáma (Pogona vitticeps) megduzzadt pórusai miatt került be az ausztráliai The Unusual Pet Vets rendelőjébe. Új tulajdonosai nemrég fogadták örökbe és aggódtak a hátsó lábai látható duzzanatok miatt, így egyből orvoshoz fordultak. A dudorok okozója nagyon súlyos és összetett belső combi póruselzáródás, ami már a mozgását is korlátozta.
TovábbMoloch horridus, nevét a rettenetes kánaáni istentől Moloch-tól kapra, a horridus jelentése tüskés vagy rettenetes.
A tüskés ördögöket széles körben hasonlították össze a Phrynosoma (Békagyík) fajokkal, észak-amerikai békagyík fajokkal. A tüskés ördögök és a Phrynosoma fajok példák egy konvergens evolúcióra, egy erősen páncélozott, lassan mozgó, testhőmérsékletet változtató, hangyász gyík csoport felé.
TovábbA kis színes gyíkot Indiában találták.
Egy nagyon színes új gyíkfaj került felfedezésre Thiruvananthapuram tengerparti területein, amely India Kerala államának legnagyobb városa.
A gyík a Sitana nemzetségből származik és egy toroklebenyes gyíkfaj. A Sitana attenboroughii tudományos nevet kapta sir David Attenborough tiszteletére, aki híres brit természettudós és természetfilmes.
TovábbA magasabb hőmérsékleten kikelő állatok lassabban tanulnak felnőttként.
Egy tanulmány szerint a fészekben fellépő magasabb hőmérséklet hatására felnőtt korukra tompábbak lesznek szellemileg. Számos faj, beleértve az embert is, küzd a túlélésért, ha a hőmérséklet túl magas. De még a kismértékű növekedés is hatással van az állatokra, ami apró változásokat okoz a fiziológiában vagy a viselkedésben.
TovábbNemhiába nevezik szivárvány agámának is ezt a gyíkot.
Kiválóan alkalmazkodott a száraz környezethez. Ezek a gyíkok napközben is aktívak, kivéve a legforróbb órát, amikor még az árnyékos foltok is elérhetik a 37-38°C-ot. Mikor a hőmérő higanyszála ilyen magasra emelkedik, még ők is kénytelenek egy hűvösebb pihenőhelyet keresni.
TovábbEgy igazi esőerdei sárkány.
A közönséges repülőagáma más néven repülő sárkány vagy lepkeagáma (lat.: Draco volans, eng.: common flying dragon) az agámafélék (Agamidae) családjához tartozó Draco nem egyik faja. Ez a faj arról ismert, hogy egy patagiumnak nevezett, az álbordái által kifeszített bőrlebenyével siklórepülésre képes a fák között.
Tovább